Długo zbierałam się do napisania tej recenzji. Testów przeprowadzałam wiele, wiele nagrałam filmików i w końcu nadszedł moment, żeby się wypowiedzieć na temat iRobota Braava 390t.
iRobot Braava to seria robotów do mycia podłogi. Tak jak iRobot Roomba odkurza podłogę tak Braava powstała, żeby wyręczyć nas w codziennym myciu podłogi.
Rynek robotów do mycia podłogi jest jeszcze dość ubogi. IRobot ma w swojej ofercie dwa rodzaje takiego sprzętu - Braavę Jet i Braavę z serii 300. Podstawowa różnica jest taka, że ten pierwszy model nie nadaje się do parkietów gdyż do mycia używa zbyt dużo wody. Dlatego mój wybór padł na Braavę 390t.
iRobot Braava 390t nie tylko mop
IRobot Braava został wyposażony w dwa tryby pracy. Może mopować lub zamiatać podłogę. Tryb zamiatania to po prostu użycie suchej ściereczki w celu wytarcia drobnych paprochów, kurzu czy małych włosków (lub malutkiej ilości sierści). Mając w domu Roombę i Ilife (możecie o nich przeczytać tutaj) trybu zamiatania w ogóle nie używam. Tryb ten działa po prostu tak jakbyśmy wzięli ścierkę i próbowali zetrzeć nią kurz - trochę się przyklei, reszta przeciągnie w inne miejsce. Skupię się natomiast na trybie mopowania (czyszczeniu na mokro przy użyciu wilgotnej ściereczki w celu wytarcia zabrudzeń) bo do tego celu kupiłam Braavę.
W zestawie razem z iRobotem Braava znajdziemy:
- Zasilacz
- Stację ładującą
- Kostkę nawigacyjną
- Głowicę czyszczącą
- 2 ściereczki z mikrofibry do pracy na sucho
- 2 ściereczki z mikrofibry do pracy na mokro
- Sączek
- Baterię
- Instrukcję obsługi
Swojego iRobota kupiłam w jednym z polskich sklepów internetowych. Cena iRobot Braava 390t waha się pomiędzy 1039 zł a 1499 zł. Co ciekawe ta większa kwota to cena w irobot.pl...
iRobot Braava 390t zasada działania
Według producenta iRobot Braava:
- Monitoruje sprzątaną powierzchnię: System nawigacji iAdapt 2.0 z kostką nawigacyjną North Star działa jak GPS, który pomaga monitorować miejsca, w których Braava już czyściła oraz te, do których jeszcze powinna się udać.
- Sprząta wzdłuż ścian: Braava czyści kurz i brud gromadzący się wzdłuż ścian, przy cokołach i w rogach pomieszczeń.
- Unika schodów i dywanów: nie spada ze schodów, unika obszarów pokrytych dywanami.
- Czyści wszystkie rodzaje podłóg twardych: Pracuje na wszystkich rodzajach podłóg twardych takich jak płytki, linoleum, szczelne parkiety.
- System PRO-CLEAN: głowica czyszcząca dozuje płyn podczas trybu mopowania (czyszczenie na mokro), stale nawilżając ściereczkę z mikrofibry świeżą dawką płynu.
- PAUZA/WZNÓW: Braava zapamiętuje mapę sprzątanej powierzchni. Dlatego możesz przerwać jej pracę aby np.zmienić ściereczkę w środku cyklu pracy, robot nie pominie żadnego punktu na podłodze.
Jak jest w praktyce?
Zacznijmy od początku.
Do mopowania podłogi służą niebieskie ściereczki. W zestawie otrzymujemy takie dwie, jednak bez problemu możemy sobie dokupić więcej - polecam to rozwiązanie bo wtedy wygodnie wrzuca się je do pralki w ilości hurtowej i nie trzeba za każdym razem prać jednej sztuki ręcznie.
Na iRobota nakładamy głowicę czyszczącą wypełnioną wcześniej wodą z odrobiną płynu do mycia podłogi (lub bez płynu). Producent zaleca, żeby płynu wlewać naprawdę niewielkie ilości, gdyż ponoć jego natężenie sprawia, że Braava zostawia na umytej powierzchni widoczne ślady kół.
U mnie wygląda to tak, że niezależnie od tego ile płynu wleję i czy w ogóle wleję ślady kół są widoczne i tak i tak. Pewnego razu Pani z obsługi klienta DLF (dystrybutora iRobot w Polsce) poleciła mi nie nalewać płynu w ogóle przez kilka myć, tak żeby na pewno jego resztki się wypłukały. Miało to sprawić, że ślady kół przestaną być widoczne - widoczne są nadal. Mniej lub bardziej ale widoczne są. No nic - pozostaje się tylko przyzwyczaić.
Ten mały, niebieski prostokącik w centrum widoczny powyżej to sączek. Dzięki niemu ściereczka nałożona na głowicę powinna się namaczać i być cały czas wilgotna.
|
Tutaj wlewamy wodę i/lub z płynem |
Głowicę czyszczącą wraz z zamontowaną ściereczką umieszczamy w iRobocie za pomocą magnesów. Mocowanie jest bardzo proste i dobrze działa. |
Tak wygląda iRobot Braava gotowy do pracy |
Jak zatem robot mopujący radzi sobie z mopowaniem?
IRobot Braava może być używany z kostką nawigującą lub bez. Kostka powinna gwarantować stabilność pracy i całkowite pokrycie sprzątanej powierzchni.
Sygnał wysyłany przez kostkę pozwala urządzeniu zorientować się w pomieszczeniu i sprawić, że Braava najpierw sprząta prawą stronę kostki a następnie lewą. Dzięki kostce wraca także na miejsce
z którego rozpoczęła pracę.
z którego rozpoczęła pracę.
Tyle w teorii.
Moja Brava myje głównie prawą część kostki, lewą muśnie a już "za" kostkę nie wjeżdża. Co do powrotu na miejsce zazwyczaj jej się to udaje. O ile po drodze nie napotka jakiejś niemożliwej do przebycia przeszkody jak na przykład ta poniżej...
Tak moi Drodzy... iRobot Braava nie jest w stanie ominąć oczyszczacza powietrza, który stoi przy ścianie. Próby pokonania przeszkody (jeśli tak możemy go nazwać) podejmuje dwie. Jeśli druga zakończy się niepowodzeniem iRobot Braava 390t wydaje sygnał dźwiękowy i kończy pracę. W konsekwencji ciężko jest włączyć i zostawić urządzenie pracujące bez naszej obecności w domu. Nie jesteśmy w stanie powiedzieć gdzie i kiedy robot zakończy pracę.
iRobot Braava 390t wady i zalety
Robota mopującego używam ponad rok. Przez ten rok wielokrotnie podchodziłam do napisania tego tekstu jednak moje mieszane odczucia na temat urządzenia ciągle mnie od niego odwodziły. Nie powiem Wam czy to urządzenie jest dobre czy złe. Napiszę po prostu uczciwie (jak zawsze)
i totalnie nie komercyjnie jego wady i zalety. Oceńcie sami czy kupicie ten model czy będziecie szukać alternatywy u konkurencji.
i totalnie nie komercyjnie jego wady i zalety. Oceńcie sami czy kupicie ten model czy będziecie szukać alternatywy u konkurencji.
iRobot Braava 390t wady:
- himeryczny i niestabilny. Sprząta gdzie chce. Gdy używamy kostki nawigującej sprząta głównie jej prawą część. Bez kostki sprząta kompletnie bez ładu i składu
- nie można go pozostawić bez opieki (zwłaszcza na parkiecie). Nigdy nie wiadomo kiedy
i w którym miejscu się zatrzyma. Niemożliwe jest włączenie go i pójście na 8 godzin do pracy (chyba, że ma się wszędzie płytki i ewentualne rozlanie wody jest im niestraszne). - wilgotność szmatki. Na zdjęciach widać, że po przejechaniu iRobota podłoga jest mokra
- tylko ja zawsze montuję na głowicy czyszczącej mokrą szmatkę. Po kilkunastu minutach sprzątania ściereczka robi się ledwie delikatnie wilgotna. Ciężko taką ściereczką zmopować podłogę. To także miałam na myśli pisząc, że nie można iRobot Braava 390t zostawić bez opieki - podczas jego pracy, gdy zatrzyma się na pierwszej lepszej przeszkodzie, nim ponownie go uruchomię moczę także ściereczkę - inaczej on po prostu zamiata za pomocą lekko wilgotnej szmatki. - po zakończonej pracy urządzenie nie wjedzie do stacji dokującej
- kostka nawigująca nie tworzy bariery do przejechania do innego pomieszczenia. W iRobot Braava 390t nie ma nic co służyłoby za latarnię jak w Roombie. Jeśli chcemy, żeby mopowało się tylko jedno pomieszczenie musimy zablokować przejazd sami.
iRobot Braava 390t zalety:
- urządzenie jest bardzo ciche. Będąc przyzwyczajoną do głośności Roomby, po pierwszym uruchomieniu przeżyłam szok. Braava może pracować nawet podczas snu dziecka.
- iRobot Braava został wyposażony w dobrą baterię. Wytrzymuje około 3 godzin pracy.
- sprząta podczas gdy my zajmujemy się czymś innym
Reasumując...
tak mnie tez zaskoczyło, że mega cichutki, masz bardzo podobną podłoge do mnie :D Pzodrawiam i uwielbiam ta świeżą podogę rano po przejeździe robota
OdpowiedzUsuńto jets extra, widziałem zeszły model u znajomych i była zapachowa szmateczka, wstajesz se rano a tu tak wysprzątane na błysk
OdpowiedzUsuńbardzo spoko też wygląda, duże postęp względem zeszłego!
OdpowiedzUsuńale masz super mopa, zazdroszczę ! bardzo bym chciała żeby ktoś tak za mnie podłogi przeleciał codziennie wieczorem
OdpowiedzUsuńoooo braava, fajnie to wygląda tylko nie jestem pewna czy aby na pewno poradzi sobie przy mojej trójce urwisów :D
OdpowiedzUsuńPewnie że się nada. U mnie przy trójce i psie świetnie sobie radzi
UsuńAle świetne urządzenie! Muszę zobaczyć czy jest dostępne u nas w sklepie. Dzięki za wpis
OdpowiedzUsuńU mnie braava przeszła wszystkie testy, długo się zastanawiałam czy w ogóle ją kupić, czy to urządzenie będzie mi przydatne, ale teraz wiem, że jest i będzie.
OdpowiedzUsuńDla mnie petarda. Uwielbiam tego robota mopujacego.
OdpowiedzUsuń