12/03/2021

Wyjeżdżasz za granicę? Zobacz, jak bezpłatnie zrobić dziecku test na COVID-19

 Wiele rodzin zastanawia się, czy ich dzieci powinny mieć wykonany test na COVID-19. Ogólnie rzecz biorąc, dzieci i nastolatki, które mają objawy COVID-19 powinny zostać niezwłocznie przetestowane w celu potwierdzenia wirusa. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, jeśli uczęszczają do szkoły i mają styczność z innymi dziećmi. Wymogiem jest również wykonanie testu na COVID-19, jeśli wyjeżdżasz z dzieckiem w przedziale wiekowym 7-12 lat za granicę - a sam wynik testu musi być oczywiście negatywny, aby do takiego wyjazdu mogło dojść.
Czy test na COVID-19 dla dziecka jest płatny?


Jak podaje portal gov.pl “Test możemy wykonać bezpłatnie, gdy skierowanie wystawia lekarz POZ, czyli lekarz pierwszego kontaktu (wtedy test finansuje nam przez NFZ). Pobranie wymazu do wykonania testu następuje w mobilnym punkcie pobrań lub w domu pacjenta”.

 

Inaczej wygląda sytuacja, jeśli takiego skierowania nie posiadamy lub jest wystawione przez lekarza prywatnego. Cena testu na koronawirusa różni się w zależności od typu badania oraz oferty przedstawionej przez konkretnego usługodawcę lub laboratorium. Cena testów na koronawirusa w Polsce waha się między 330 a 400zł. Na lotnisku w innym kraju również nie jest to tania usługa - przykładowo w Egipcie test będzie nas kosztował 30$, czyli około 125 zł. 

 

Jak wykonać bezpłatnie dziecku test na koronawirusa?

 

Wykonanie dziecku testu na COVID-19 jest jednak możliwe. Wystarczy, że wypełnisz ankietę przez serwis gov.pl, logując się za pomocą profilu zaufanego. Po zalogowaniu i wypełnieniu formularza otrzymasz skierowanie wraz z umówionym terminem wykonania dziecku testu. Jeśli termin nie będzie Tobie odpowiadał, masz możliwość wybrania się z dzieckiem do dowolnego punktu pobrań, kiedy chcesz. Po okazaniu numeru skierowania, które otrzymałeś, zostanie wykonany mu test. 

UWAGA! Ważną informacją jest to, że test musi zostać wykonany zgodnie z regulacjami wprowadzonymi w kraju, do którego się wybierasz. Regulacje dostępne są tutaj


 

Gdzie zobaczę wynik testu?

 

Wynik testu dostępny będzie na Internetowym Koncie Pacjenta. Jeśli wynik okaże się negatywny, możesz cieszyć się dopięciem tej formalności związanej z wyjazdem za granicę. Jeśli jednak wynik będzie pozytywny, będziesz musiał skontaktować się jak najszybciej z lekarzem pierwszego kontaktu, który oceni stan zdrowia dziecka i poinformuje o dalszych krokach. W takiej sytuacji mogą powstać komplikacje związane z wyjazdem za granicę, np. możliwe, że będziesz musiał przesunąć termin z powodu obowiązkowej kwarantanny dziecka.

 

Test na COVID-19 trzeba wykonać dziecku w określonym terminie przed wyjazdem. W przypadku Egiptu to do 72h od momentu zrobienia testu, (a nie otrzymania wyniku). Dlatego jeśli planujesz wyjazd za granicę w najbliższym czasie, już teraz powinieneś wypełnić formularz i oczekiwać skierowania dla dziecka. A test wykonasz już przed samym wyjazdem. 

 
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz