8/16/2020

Czy idealny router istnieje? Test Archer AX6000

Czy warto zainwestować w Router WiFi? A może wystarczy modem dodawany w gratisie do umowy z operatorem internetu? I jak to wszystko łączy się z nowym standardem WiFi 6?



Archer AX6000

Wybór routera - zadanie niełatwe, a tak znaczące...

Sprawnie działający router WiFi to nie tylko dobrze działający internet. To przede wszystkim komfort spokojnego surfowania w sieci zawsze gdy tego potrzebujesz. To wyeliminowanie ciągłych błędów z łączeniem do sieci i szybko wczytujące się filmy na Netflixie. Zawsze gdy chcesz je obejrzeć, a nie wtedy gdy uda Ci się wygrać z Internetem.

Asus? O nie, tylko nie to!

Po dwóch nieudanych przygodach z routerami Asus, a konkretnie modelami AC68U i AX88U i batalii ze sklepem Komputronik (który w dalszym ciągu wisi mi pieniądze ze zwrotu routera, bo akurat ogłosił upadłość mimo, że nadal sprzedaje produkty), w pierwszej kolejności postanowiłam zmienić markę urządzenia. O moich kłopotach z Komputronikiem możecie przeczytać tutaj KLIK.

Już nie byłam w stanie zaufać po raz kolejny marce ASUS, ponieważ ich sprzęt spisywał się gorzej niż większość darmowych, podstawowych routerów, które możemy otrzymać za darmo wraz z wykupieniem abonamentu na internet u dostawcy usług. 

Routery ASUS same decydowały kiedy i z jakim urządzeniem akurat mają ochotę się połączyć, co przy wielu urządzeniach z segmentu smart dom praktycznie wykluczało ich sens. Budziło to we mnie frustrację. 

Wydałam masę pieniędzy na urządzenie, które było praktycznie bezwartościowe i bezużyteczne. 

Oczywiście reklamowałam urządzenia i za każdym razem reklamacja była uwzględniana, a następnie sprzęt wymieniany na nowy. Niestety…. sytuacja szybko się powtarzała, a częstotliwość występowania problemów zwiększała się z tygodnia na tydzień aż do kolejnej reklamacji. 

Niestety moja cierpliwość, choć wielka, także ma swój koniec. Miałam wybór: albo wybrać najprostsze urządzenie, które nie będzie oferowało wielkich przepustowości i możliwości ale będzie przede wszystkim stabilnie działało,  albo wybranie urządzenia producenta sprzedającego miliony urządzeń sieciowych na cały świecie licząc, że wraz ze wzrostem złożoności oprogramowania i możliwości sprzęt będzie pracował stabilnie.

Po analizie aktualnych modeli zastanawiałam się nad kupnem tp-link Archer AX6000 lub Netgear RAX80. Wybór nie był łatwy, ponieważ są to urządzenia do siebie zbliżone, a każdy z nich ma jakieś szczegóły na plus w stosunku do konkurenta. 


Wybrałam TP-LINK Archer AX6000

Router Archer AX6000



Oszczędzę Wam opisu szczegółowej specyfikacji ponieważ jest ona dostępna chociażby na stronie producenta. Na bloga wchodzicie by przeczytać test produktu, dlatego skupię się na jego użytkowaniu w praktyce i różnicach jakie dostrzegłam w stosunku do poprzednich urządzeń. 

Najważniejszą różnicą i nowością jest obsługa nowego standardu obsługi sieci Wifi czyli AX zwane również w celu uproszczenia nazewnictwa standardem Wifi 6. Przyznam, że jest to na tyle nowy standard (urządzenia z nim współpracujące dopiero pojawiają się na rynku), że w chwili zakupu posiadałam jedynie jedno urządzenie pracujące w tym standardzie - smartfona. 

Jednak jako gadżeciara, nie mogłam odmówić sobie standardu, który będzie królował w polskich domach przez najbliższe kilka lat jako rozwiązanie ultra nowoczesne i szybkie. :) 

Słowo szybkie należy tutaj rozumieć dwuznacznie, ponieważ sam standard w praktyce umożliwia szybsze transfery, niż przy uzyskaniu klasycznego kabla internetowego, a także umożliwia sprawną obsługę wielu urządzeń zlokalizowanych często na małych przestrzeniach – czyli po prostu zagęszczenie. Dzięki temu unikamy „stania w kolejkach” przez urządzenia do połączenia z routerem i pobrania swojego pakietu danych. W każdym domu, w którym jest dużo urządzeń połączonych z internetem (w moim domu aktualnie na stałe połączonych jest około 40 urządzeń, a tzw. dochodzących ok. 15) przy wykorzystaniu wifi ten standard powinien znacznie udrożnić i poprawić osiągi sieci.


Jak Archer AX6000 spisuje się w praktyce?

Długo zbierałam się z napisaniem niniejszego testu, ponieważ chciałam mieć absolutną pewność, co do jakości i stabilności pracy routera.

Używam routera TP-Link Archer AX6000 ponad pół roku i mogę powiedzieć, że ani razu nie miałam z nim żadnego problemu, o czym trudno było nawet pomarzyć przy routerach Asusa. Raz nawiązane połączenie z urządzeniami smart domu jest podtrzymywane stale i już nie muszę się obawiać, że gdy np. włączę światło sterowane zdalnie to nie będę w stanie go wyłączyć bo urządzenie nagle postanowi się rozłączyć (co było standardem w Asusie). Wyobraźcie sobie irytację występującą gdy potrzebujesz zerknąć w monitoring, ale nie możesz bo router akurat w tym momencie postanowił zerwać połączenie..... W Asusie był to standard. Tp-Link po prostu działa. Zawsze gdy tego potrzebuję. 

Komfort użytkowania tego modelu routera jest bardzo wysoki. Każde połączenie jest niezwykle stabilne. Urządzenia rozłączające się podczas wyłączenia na standbye np. TV dużo szybciej nawiązują połączenie po ich włączeniu i nie występują problemy z połączeniem jak wcześniej. Wszystko działa tak jak powinno, możemy powiedzieć, że o raz skonfigurowanym routerze możemy zapomnieć, a to po wcześniejszych doświadczeniach uważam za wielką zaletę.

Na co dzień oprócz połączenia urządzeń z internetem, w znaczącym stopniu wykorzystuję również sieć lokalną LAN do transmisji plików czy backupów zdjęć, filmów czy strumieniowania materiałów audio-wideo z NAS. Transmisja plików w rozdzielczości 4K nie stanowi problemu (TV nie obsługuje standardu wifi 6). Kopiowanie kilku Gigabajtowych plików pomiędzy komputerami w sieci LAN również ledwo obciąża procesor i pamięć RAM routera. 

Wspomnieć należy, ze router w najbliższym czasie ma uzyskać wsparcie dla technologii TP-Link OneMesh, która inteligentnie w płynny sposób przełącza poszczególne urządzenia klienckie pomiędzy punktami dostępowymi w zależności od mocy sygnału, tworząc przy tym jedną sieć. 

Nie jest wymagane jak w chwili obecnej rozłączenie urządzenia z routerem, aby połączyć się np. ze wzmacniaczem na innej kondygnacji oferującym znacznie mocniejszy poziom sygnału sieci, dzięki czemu można cieszyć się nieprzerwanym połączeniem w każdym pomieszczeniu. Powyższa technologia jest bardzo przydatna np. podczas rozmów wideo przez internet, ponieważ każda zmiana punktu dostępowego rozłącza połączenie, a technologia TP-Link OneMesh niweluje ten problem.

Test Archer AX6000


TP-Link Archer AX6000  zalety:

Stabilność połączeń

Dobry zasięg sieci Wifi

Rewelacyjna szybkość transmisji danych po Wifi

Pakiet usług TP-Link HomeCare oparty na technologii Trend Micro (antywirus, kontrola rodzicielska, QoS)

Obsługa technologii: 

  • Beamforming, czyli kształtowanie wiązki w kierunku odbiorników
  • OFDMA - Router wykorzystuje 8 strumieni danych downlink/uplink MU-MIMO
  • 1024QAM pozwalają uzyskać niesamowite prędkości, dochodzące do 5952 Mb/s: 4804 Mb/s w paśmie 5 GHz i 1148 Mb/s w paśmie 2,4 GHz
  • RangeBoost – zwiększa użyteczny zasięg routera
  • Band Steering umożliwia korzystanie z najmniej obciążonego pasma
  • Airtime Fairness wpływa na optymalizację czasu korzystania z sieci dla urządzeń o większej wydajności – promowanie wydajniejszych urządzeń.

Czytelna, łatwa w obsłudze aplikacja na urządzenia mobilne do zarządzania routerem

1x port USB 3.0 typ A oraz 1x USB 3.0 typ C

Mocny procesor i duża ilość pamięci RAM

Możliwość wykorzystania dysku USB jako pamięć sieciowa ze zdefiniowanymi uprawnieniami dla użytkowników.

2,5 gigabitowy port WAN (do połączeń z siecią internet) 

8 gigabitowych portów LAN

Intuicyjne oprogramowanie i prosta konfiguracja

Ładny wygląd zewnętrzny

W najbliższym czasie ma obsługiwać technologie TP-Link OneMesh.

tplink archer ax6000


TP-Link Archer AX6000 wady:

W stosunku do routerów Asusa brak możliwości pobierania plików przez router np. torrent lub z WWW

Brak wsparcia dla modemów sieci bezprzewodowych LTE i 5G.

W stosunku do routerów Asusa stosunkowo okrojona możliwość zaawansowanej konfiguracji.


TP-Link Archer AX6000 Zawartość opakowania

Po zakupie sprzętu w pudełku otrzymujemy:

Router TP-Link Archer AX6000

Zasilacz sieciowy

Kabel Enthernet RJ45 cat. 5e

Instrukcję i inne papiery

Router możemy postawić na stole lub wykorzystać wbudowane w obudowę zaczepy i powiesić go na ścianie.

TP-Link Archer AX6000 gdzie kupić?

Obecna cena urządzenia to ok. 1300 zł, która oczywiście nie jest niska jak na router ale adekwatna do specyfikacji i możliwości urządzenia, a co najważniejsze do komfortu użytkowania. Jeśli potrzebujesz sprzętu, który obsłuży Twój smart dom to właśnie go znalazłeś. Router możemy kupić np. tutaj KLIK  .


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz