4/26/2018

Depilator IPL Sanitas z Lidla - jak działa?

Lidl po raz kolejny zaskakuje ofertą cenową produktów z wyższej półki w konkurencyjnej cenie. Tym razem oferuje depilator laserowy IPL marki Sanitas w cenie 399 zł podczas gdy depilatory IPL kosztują między 600 a 2500 zł. Jak działa depilator z Lidla?Depilator IPL co to właściwie jest?

Depilator IPL (Intense Pulsed Light) usuwa zbędne owłosienie w oparciu o metodę intensywnego, pulsującego światła. W odróżnieniu od depilatora laserowego oferuje wiązkę światła o szerokim spektrum, podczas gdy depilator laserowy wiązkę ukierunkowaną w jeden punkt. Obie metody dają trwałe efekty bo obie są skierowane na melaninę w mieszku włosa. Światło wpadające w melaninę powoduje stopniowe uszkodzenie cebulki włosa i po kilku zabiegach zapobiega tworzeniu się nowych włosów. Po każdym zabiegu włosy są coraz bardziej osłabione, aż w końcu znikają całkowicie. Najlepsze efekty depilacji osiągniemy w przypadku ciemnych włosów i jasnej skóry. To dlatego, że w nie najłatwiej wpada światło. 

Czym się różni depilator laserowy od depilatora IPL?

Depilator laserowy emituje wąską strużkę światła, skierowaną głównie we włos a nie w skórę. Depilator IPL tworzy szerokie światło, które pada w dużej mierze na skórę, a w mniejszym stopniu we włos. Dlatego depilatory laserowe są droższe i używane profesjonalnie - powodują szybsze efekty przy mniejszej częstotliwości zabiegów. 
Depilator IPL Sanitas LidlDepilator IPL 200 wykorzystuje światło do długotrwałego usuwania owłosienia w warunkach domowych. Epilacja światłem jest znaną i sprawdzoną metodą. Usuwanie włosków za pomocą światła działa na zasadzie selektywnej termolizy, podczas której stosowana energia optyczna uniemożliwia wzrost włosków. Aby osiągnięcie takiego termicznego działania było możliwe, cebulki włosowe muszą być selektywnie wystawiane na działanie energii świetlnej, którą zamieniają w ciepło. Selektywność osiąga się wtedy, gdy optyczna energia, która skierowana jest na tkankę, pochłaniana jest głównie przez melaninę - pigment znajdujący się we włosku. Światło o wysokiej zawartości energetycznej jest zamieniane na ciepło (wysoką temperaturę), które ostatecznie uniemożliwia wzrost włosa. 

Każdy włos na naszym ciele przechodzi trzy fazy cyklu wzrostu włosa: anagen, katagen, i telogen. Na działanie IPL reagują tylko włosy w fazie anagenowej (fazie wzrostu). Czas trwania całkowitego cyklu włosa jest różny u każdego człowieka i zależny od części ciała, z reguły wynosi jednak od 18 do 24 miesięcy. Należy zatem zwrócić uwagę, że potrzebny jest co najmniej cały cykl wzrostu włosa, aby w pełni usunąć włosek. 

IPL 200 Cechy:

 • oferuje aż do 200 tysięcy impulsów świetlnych
 • ma dwufunkcyjny czujnik typu skóry i kontaktu ze skórą, który zapewnia wysokie poczucie bezpieczeństwa
 • już po 3-4 krotnym użyciu redukuje owłosienie nawet o 50%
 • można nim depilować nogi, pachy, brzuch, plecy, strefy bikini, skórę rąk a nawet twarzy
 • dezaktywuje cebulkę włosową głęboko pod skórą zapobiegając odrastaniu włosów
 • ma filtr UV służący do ochrony skóry przed promieniowaniem UV
W tej cenie to rewelacyjny model!

Metoda działania depilatora IPL

Depilator w obecnej promocji kosztuje 399 zł. Co ciekawe, ciężko go znaleźć w sklepie ponieważ nie leży tradycyjnie w koszach, a umiejscowiony jest przy kasach. Jest to według mnie dziwne zagranie ze strony Lidla, bo idąc specjalnie po niego, nie mogłam go znaleźć!

W zestawie otrzymujemy:
 • depilator
 • kabel zasilający
 • instrukcję obsługi
Sposób działania

IPL 200, jak każdy depilator IPL działa najlepiej na czarne i ciemnobrązowe włosy, na jasnej skórze. Na poniższej grafice przedstawiono poszczególne konfiguracje odcienia skóry i koloru włosa oraz programu, którego powinniśmy użyć do depilacji. 


Przed użyciem depilatora należy zgodnie z powyższą instrukcją ustalić jaka intensywność światła będzie dla nas odpowiednia. Znak X oznacza, że urządzenie nie może być stosowane. 
Przed każdym użyciem depilatora należy za pomocą maszynki do golenia ogolić partie skóry, na których będzie wykonywany zabieg. Przed pierwszym użyciem należy wykonać test wrażliwości skóry. Jeśli po 48 godzinach od momentu przeprowadzenia testu skóra będzie wyglądała normalnie, można kontynuować epilację. 

Cały zabieg jest całkowicie bezbolesny. Czujemy jedynie delikatne ciepło i widzimy rozbłysk światła. Niestety depilacja jest czasochłonna bo musimy "strzelać" depilatorem miejsce w miejsce, dla przykładu przez całe nogi. Problematyczne jest także to by nie trafić dwa razy w ten sam fragment skóry, jednak IPL 200 odciska na ciele lekki ślad, dzięki czemu łatwiej zauważyć, które fragmenty były już naświetlone. Moje naświetlone ciało robi się także lekko różowe.

Epilacja ciała powinna być powtarzana po 2 tygodnie przez pierwsze 3-4 zabiegi i co 4 tygodnie od 5 do 7 zabiegu. Po takiej liczbie zabiegów z reguły depilację powtórzymy już tylko od czasu do czasu jeśli będzie to konieczne - w końcu zawsze zdarzy się, że jednak jakieś miejsce niechcący ominiemy.


Podsumowanie


Reasumując, samo wykonywanie epilepsji nóg zajmie nam około 4 miesięcy. Zważywszy na to, że 2 tygodnie przed epilacją oraz 2 dni po nie można zażywać kąpieli słonecznych i należy unikać słońca w ogóle, serię zabiegów najlepiej rozpocząć jesienią.  

Depilator IPL Sanitas warto kupić jeśli jesteśmy zdecydowane na depilację tą metodą. W odróżnieniu do droższej konkurencji jest mały i poręczny, a tak samo wydajny i w znacznie niższej cenie.
EDIT 28.05.2019 r. po 3 miesiącach stosowania depilatora widać efekty! Głównie na nogach i pachach. Owłosienie występuje tylko miejscami a włosy są słabe i krótkie. Rosną zdecydowanie wolniej. Polecam!

Film z testu depilatora Sanitas IPL 2004 komentarze:

 1. Ciekawe, czy jeszcze teraz gdzieś go znajdę. Kupiłabym!

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetny wpis. Kupiłam, testuje 😊😊

  OdpowiedzUsuń
 3. Dzięki za pomocny tekst! Czy efekty są zadawalające? Czy rzeczywiście usuwają niechciane włosy? Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń