10/24/2021

Jabra Elite 75t i Jabra Elite 85t test słuchawek bezprzewodowych

Technologia co krok dyktuje nam nowe nawyki i styl życia. Jedną ze zmian jest sposób, w jaki rozmawiamy lub słuchamy muzyki. Kiedyś rozmowy odbywały się face-to-face, a muzyki słuchaliśmy z płyt. Później w życie weszły rozmowy telefoniczne, a muzyka zaczęła brzmieć na słuchawkach. Idziemy już o krok dalej - słuchawki są dostępne w wersji bezprzewodowej, co jest wygodne i zarazem praktyczne.
Bezprzewodowość kojarzona była jeszcze całkiem niedawno z gorszą jakością dźwięku. Nic bardziej mylnego! Obecnie producenci dokładają wszelkich starań, aby słuchawki bezprzewodowe miały nie tylko piękny design i długotrwałą baterię, ale również jakością dźwięku wygrywały ze słuchawkami przewodowymi. 


Tak też się dzieje… Firmy technologiczne ułatwiają nam życie. Teraz możemy rozmawiać lub słuchać muzyki w trakcie uprawiania sportu, podróży czy spacerów, gdy po prostu nie chcemy “walczyć” z zaplątanym kablem. Doskonale wie o tym Jabra, jeden z wiodących producentów słuchawek bezprzewodowych na świecie. Naszą misją jest pomóc Ci usłyszeć wszystko, co chcesz usłyszeć — od wpuszczania odpowiedniego dźwięku po filtrowanie zakłócającego hałasu.”, piszą o sobie na stronie. 


Wybór konkretnego modelu nie jest prosty. Różni je nie tylko design, ale też wbrew pozorom... funkcje.


Dziś mam dla Was test porównawczy dwóch modeli słuchawek bezprzewodowych Jabry: Jabra Elite 75t Złoty i Jabra Elite 85t.Jabra Elite 75t (złote)


Słuchawki Jabra Elite 75t zawitały do Polski pod koniec 2019 roku, w 2020 zdobywając tytuł najlepszych słuchawek roku w plebiscycie Produkt Roku. Stało się tak nie tylko za sprawą dźwięku, który jest na bardzo wysokim poziomie, ale również innych funkcjonalności, które czynią je faktycznie wyjątkowymi słuchawkami. 


Do największych zalet Jabra Elite 75t należy oczywiście wcześniej wspomniana jakość dźwięku (zakres częstotliwości głośników 20 Hz do 20kHz), ale również 4 mikrofony MEMS chroniące przed wiatrem, pasywna redukcja szumów z otoczenia i sama przyczepność słuchawek, dzięki czemu nie musimy martwić się, że wypadną podczas np. jazdy na rowerze. Słuchawki są bardzo lekkie (aż można zapomnieć, że mamy je w uszach!), co oczywiście wpływa na wygodę użytkowania. 


Producent nie zawiódł również, jeśli chodzi o opakowanie. Kupując Jabra Elite 75t otrzymujemy 30-centymetrowy kabel USB-C - USB-A i 3 pary wkładek silikonowych (z możliwością dobrania do uszu). A jak wygląda sprawa wytrzymałości akumulatora? Na Jabra Elite 75t możemy słuchać muzyki i rozmawiać około 7 godzin bez ładowania. 


Minusy Jabra Elite 75t to ograniczona możliwość pracy z jedną słuchawką - umożliwia to tylko prawa słuchawka, bez której lewa niemalże nie działa. Może to być momentami uciążliwe. Wadą jest również brak obecności aptX i aptX HD, co w tej cenie słuchawek (obecnie 419,99 zł ) powinno być normą. 


Mimo to uważam, że producent się naprawdę postarał i zdecydowanie poleciłabym te słuchawki każdemu. Również z uwagi na piękny kolor - to idealne słuchawki bezprzewodowe dla kobiet.


Jabra Elite 85tJabra Elite 85t to nieco droższa propozycja (obecnie 749 zł w xkom), dostępna w kolorach Black, Copper Black, Gold Beige i Titanium Grey. Co wpływa na ich wyższą cenę?


Przy tym modelu zacznę od wad - Jabra Elite 85t podobnie jak poprzednie słuchawki, pracuje w trybie master/slave (prawa słuchawka jest nadrzędna). Brak również kodeków aptX - producent tutaj postawił na SBC i AAC. Jabra Elite 85t to wersja mniej dopasowana do uszu - ale warto dodać, że oficjalnie nie są stworzone do aktywności sportowej. Tym samym są mniej wodoodporne - podczas gdy 75t są odporne nawet na ulewę, 85t sprawdzą się tylko przy lekkiej wilgoci. 

W porównaniu do poprzednika, same słuchawki są owalne (a nie okrągłe), dlatego mogą wydawać się bardziej luźne, choć dużo zależy też od indywidualnego kształtu uszu. To by było tyle z wad. Słuchawki są tak dobre, że warto opisać ich główne zalety. Jabra Elite 85t to w swoim przedziale cenowym jedna z lepszych propozycji do domu, miasta, czy biura. Umożliwiają regulowanie mocy aktywnej redukcji hałasów aż w 5 poziomach. Pozycja 1 i 2 redukuje szum komputerów, wentylatorów, samochodów za oknem. Pozycje 3 i 4 sprawdzą się w wielu sytuacjach, jak jazda samochodem, lot samolotem czy w gwarnym biurze. A poziom 5 to już jest zupełne “odcięcie” od świata - tłumi niemalże wszystkie dźwięki. 


Jabra Elite 85t posiada 6 mikrofonów, z których 4 są wykorzystywane do aktywnej redukcji hałasu także podczas rozmów telefonicznych (możliwość usłyszenia własnego głosu, co jest bardzo praktyczne). Dłuższy jest również czas trzymania baterii - z włączonym ANC jest to około 6 godzin (gdzie 7 godzin u poprzednika było w wersji bez włączonego ANC, a z włączonym ten czas jest o wiele krótszy).  Za Jabra Elite 85t przemawia również stylistyka, jakość wykonania i obszerna możliwość personalizacji sterowania.


Jabra Elite 75t i Jabra Elite 85t które słuchawki wybrać? 

Podsumowując - oba modele są “warte świeczki” i ogromnie je polecam. Jednak przed ostateczną decyzją warto się zastanowić, w jakim celu będziemy ich używać. Jabra Elite 75t sprawdza się do różnych aktywności sportowych, gdy z kolei Elite 85t będą doskonałe do pracy, rozmów i użytku “na mieście”. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz