11/10/2019

Oczyszczacz powietrza Xiaomi Air Purifier Pro

Oczyszczacz Powietrza Xiaomi Air Purifier Pro to drugi oczyszczacz powietrza tej firmy, który mam w domu. 

Jak wrażenia? 

Czy warto kupić oczyszczacz powietrza Xiaomi?
Przeczytaj test Xiaomi Air Purifier Pro.
Znów smog...

Wraz z początkiem listopada nieuchronnie zbliża się okres grzewczy, a co za nim idzie, jak bumerang nawraca problem smogu. Nie oznacza to oczywiście, że latem oddychamy nieskazitelnie czystym powietrzem, jednak w podmiejskiej miejscowości, gdzie wiele osób pali w piecach opałem niewiadomego pochodzenia smog wyczuwalny jest gołym nosem. 
W zasadzie trudno w tym temacie milczeć, skoro smog w Polsce według szacunków Europejskiej Agencji Środowiska zabija rocznie ok. 50 tys. osób. 

Przed zanieczyszczeniami powietrza ciężko jest nam się bronić. Wdychamy je mimo woli, często nawet nie zdając sobie sprawy, jak wielką szkodę wyrządzamy swojemu organizmowi. Najnowsze badania dowodzą, że zanieczyszczone powietrze wpływa nie tylko na nasz układ oddechowy ale mogą wywoływać zawały serca, cukrzycę, autyzm, demencję a nawet otyłość.

Źródło: Adobe Stock

Oczyszczacz powietrza Xiaomi Air Purifier Pro

Xiaomi Mi Air Purifier Pro kusi ceną (oscylującą w granicach 800 zł), dobrymi parametrami
 i niskim kosztem eksploatacji (filr kosztuje ok 140 zł, a wymienia się go co 3-6 miesięcy. Absolutną koniecznością dla mnie jest także możliwość sterowania ze smartfona i podglądania aktualnego stanu powietrza. To już mój drugi oczyszczacz powietrza od Xiaomi. Pierwszy, Xiaomi Mi Air Purifier 2, któego test możecie przeczytać tutaj.

Gdzie kupić? 

Xiaomi Mi Air Purifier Pro jest dostępny w wielu sklepach internetowych. Mój kupiłam tutaj. 

Xiaomi Mi Air Purifier Pro Oczyszczacz powietrza 

Parametry

  • Waga: 8,7 kg
  • Wymiary: 26.00 x 26.00 x 73,5 cm
  • Wydajność: 500 m3/h
  • Pochłanianie pyłów 2.5 Pm: 99.7%
  • Głośność: 31-69 dB
Sposób działania

Jak w każdym oczyszczaczu powietrza z serii Xiaomi Purifier, o czyste powietrze dba filtr 360°, który ma kształt walca, a brudne powietrze jest efektywnie pobierane z 3 stron (po bokach oraz z przodu). Z tyłu natomiast znajduje się plastikowa klapka dostępu do filtra, która nie przepuszcza powietrza. Trójwarstwowy filtr jest połączeniem filtra wstępnego, HEPA E12 o powierzchni 2.2 m2 oraz adsorpcyjnego z węglem aktywnym. 

Producent zadbał o jak najbardziej równomierny przepływ powietrza, a udało to się osiągnąć dzięki dokładnie rozmieszczonym odległościom pomiędzy zagięciami filtra (3,5 mm). Wymiana filtra jest dziecinnie prosta i zajmuje zaledwie kilka sekund. Skuteczność filtracji wygląda następująco:

    100% duże cząstki
    91% formaldehydy oraz inne szkodliwe substancje
    99,3% cząsteczki do 0.3 μm
    99,99% cząsteczki do 2.5 μm

Zasada działania oczyszczacza polega na pobraniu przez dziurki w obudowie brudnego powietrza, a następnie specjalna konstrukcja systemu ciśnieniowego, ułatwiająca mieszanie się powietrza, zasysa brudne powietrze do środka i wypuszcza do góry z ogromną siłą czyste powietrze. Xiaomi Air Purifier Pro małe pomieszczenie (7 m2) oczyści w zaledwie 4 minuty. Warto wspomnieć o tym, że powietrze w pomieszczeniu będzie wymienianie aż 8 razy na godzinę (jest przepuszczane przez oczyszczacz co 7,5 minuty).


Przemyślana, innowacyjna konstrukcja


Zasadniczo obieg powietrza wewnątrz Xiaomi Air Purifier Pro możemy podzielić na 5 etapów. Najpierw powietrze trafia na kratkę wlotową, która dopasowuje strumień powietrza do wentylatora, dzięki czemu zmniejsza głośność pracy oczyszczacza. Kolejnym etapem jest wentylator osiowo-promieniowy. Nietypowa konstrukcja wentylatora umożliwia uzyskanie, przy tej samej głośności i mocy, dużo wyższy spręż (w porównaniu do wentylatorów osiowych). Większy spręż w tym przypadku jest równoznaczny z większym CADRem, czyli ilością czystego powietrza na godzinę.

Trzecim etapem i zarazem sercem obiegu jest stożkowy kanał powietrzny, który tworzy się wokół zamkniętej przestrzeni z silnikami. Tworzywo sztuczne w tunelu aerodynamicznym jest wygładzone, w celu redukcji zawirowań. W środku znajdują się 2 silniki bezszczotkowe prądu stałego. Układ może realizować bezstopniową regulację prędkości pracy.

Następnie wentylator osiowy ponownie przyspiesza przepływ powietrza. Oryginalnie zaprojektowane 9 łopatek wentylatora o dużym nachyleniu sprawiają, że uzyskano wyższy strumień powietrza. Dzięki temu bez problemu dotrze do sufitu, by za sprawą efektu Coandy rozprowadzić czyste powietrze po całym pomieszczeniu. Ostatnim etapem jest jednoczęściowa kratka nawiewu powietrza. Sprawia, że struga powietrza jest bardziej jednorodna, a zaokrąglony przekrój siatki zmniejsza głośność i opór przepływu. 


Xiaomi Air Purifier Pro przelot powietrza wewnątrz

Filtry

Do oczyszczacza Xiaomi możemy wybrać jeden z 4 dostępnych filtrów.  Podstawowy - niebieski, ulepszony - zielony, antybakteryjny - fioletowy oraz od niedawna czarny, wystarczający na 12 miesięcy. Wszystkie są z aktywnym węglem 
W zestawie producent dołącza filtr niebieski. 
Ceny filtrów wahają się w granicach 119-150 zł, a czarny kosztuje ok. 200 zł.
Filtry standardowe wystarczają na 3-6 miesięcy w zależności od użytkowania, o czym informuje nas aplikacja.  Wygląd

Xiaomi Air Purifier Pro bez wątpienia może stać w centralnym miejscu salonu i na pewno nie zawstydzicie się jego designu. Jest kubatura nie jest już mała, lekka i poręczna jak Xiaomi Air Purifier 2 ale za to charakteryzuje się znacznie lepszą wydajnością. Coś za coś.  

Nowością jest także wyświetlacz umieszczony w centralnej części oczyszczacza, informujący nas o aktualnym stanie powietrza, temperaturze panującej w pomieszczeniu oraz wilgotności. Aplikacja

Aplikacja dedykowana urządzeniom domowym od Xiaomi nosi nazwę Mi Home. Można ją pobrać za darmo z Android Play. 

Aplikacja niestety, chociaż wielokrotnie ulepszana, w dalszym ciągupóki co nie powala. Szczerze czekam na konkretne aktualizacje. Najbardziej uciążliwe wady aplikacji Mi Home to:

  • brak jakichkolwiek statystyk. 
Bardzo brakuje mi opcji sprawdzenia np. jaki stan powietrza był w nocy. Widzimy tylko i wyłącznie stan aktualny.
  • brak możliwości sprawdzenia wartości innych zanieczyszczeń niż cząsteczki 2.5 Pm.
Oczyszczacz powietrza xiaomi, dzięki aplikacji, możemy włączać z każdego miejsca na świecie. 
I to jest super. 

Wracając z pracy do domu, wystarczy kilka kliknięć by po powrocie zastać czyste powietrze. Automatyczne włączenie i wyłączenie oczyszczacza możemy także zaprogramować w aplikacji. 
Dogodnym ulepszeniem jest wprowadzenie możliwości aktywacji blokady rodzicielskiej. 
W aplikacji Mi Home oprócz aktualnego poziomu pyłów PM 2.5 sprawdzimy temperaturę pomieszczenia, wilgotność (na to warto uważać, bo oczyszczacz wysusza powietrze), liczbę dni pozostałych do wymiany filtra, liczbę przepracowanych godzin i wyczyszczonych metrów sześciennych
Czy warto?

Xiaomi jest bezkonkurencyjne we wszystkim co robi. 
Jakość przewyższająca cenę to fenomen na polskim rynku. Jeśli szukasz oczyszczacza powietrza, to wybierając Xiaomi Air Purifier Pro, na pewno będziesz zadowolony :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz